Löfflera zaplavia komiksové postavičky Rada Repického


Samostatná autorská výstava Rada Repického (1984) s názvom Komiksový Rado Repický u Čekyho a iné príbehy ponúkne od 2. mája výsledky rôznych druhov intervencie mladého maliara a grafika do verejného priestoru.

Umelcovi je blízky jazyk a motívy amerických cartoons, japonských manga, komiksov a jeho vlastných detských kresieb, čím utvára personálny diapazón "Repického figúrok".

Mám veľmi rád infantilnú a insitnú maľbu, gýč a detskú kresbu,“ priznáva výtvarník. „Obľubujem tiež komiksy a pop-art ako taký. Moja záľuba v groteskných a fantazijných príbehoch a motívoch ma tiež približuje k poetike dada a surealizmu. Týka sa ma zo všetkého trošku.“

Zaujímavé je, že na rozdiel od kolegov Repický nemá potrebu konceptu, necíti potrebu obhajovať svoju tvorbu a je vraj "zámerne nesofistikovaný".

„Nikdy som veľmi nerozmýšľal nad konceptom. Skôr mi ide o rozprávanie príbehov alebo o zachytenie fantaskných mopozvanka (1)-2 tívov. Tiež milujem zakomponovanie vtipných a bizarných postavičiek do kompozícií obrazu či ilustrácie.“

Kurátorkou výstavy, na ktorej návštevník nájde diela zo súkromnej zbierky Mariána Čekovského, ktoré vznikli počas moderovaných diskusií, ale aj najnovšiu tvorbu výtvarníka, je Mgr. Jana Migašová, PhD. Podľa jej slov sú konštantami Repického tvorby bezprostrednosť a vážne myslená ľahkovážnosť. Májovou výstavou však ukáže svoju lyrickejšiu tvár.

Bude sa pohybovať na hracej ploche medzi tradičným maliarskym gestom a komiksom, znovuobjavovať figúr(k)u, vizuálne fetiše detstva a jemne akcentovať drobný detail. Ostáva verný priamym záznamom pozitívne videného sveta, aj keď tentokrát pôjde aj o výpoveď s jemným závanom melanchólie.“

Podľa slov kurátorky sa autor spontánne, otvorene a priznane autor vnára do sveta populárnej kultúry. Karikatúry robí priamo na mieste – čerpá z gestiky a mimiky karikovaného pri uvoľnenom rozhovore. Talk shows majú charakter zábavného podujatia, čo sa napokon odráža na ľahkosti a výrazovom optimizme jednotlivých kresieb.

Repický touto výstavou podčiarkne svoj záujem o líniu, jej zmnožovanie a expresívne narúšanie; prepájanie vizuálneho umenia so živým publikom a procesuálnosť kresby, čím posúva tradične oddelené predstavy o vizuálnom diele a "show". Preto prirodzene súčasťou výstavy bude street-art intervencia do samotného muzeálneho priestoru – autor namaľuje dielo priamo na stenu múzea v jeho interiéri.“

Súčasťou výstavy budú aj sprievodné programy pre základné a stredné školy.

Výstava potrvá do 26. mája 2019.

 

 

pozvanka (1)-2

K stiahnutiu